Liigu edasi põhisisu juurde
Korraldage oma pisikesele miniseiklusi

Korraldage oma pisikesele miniseiklusi

Lapsed õpivad kõige paremini kogemuste kaudu – tegutsedes, vaadates, maitstes, tundes, haistes ja kuuldes. Nad kasutavad maailma avastamiseks ja õppimiseks kõiki oma meeli. Kõike ise kogedes koguvad nad infot ja mõtestavad seda enda jaoks lahti. Nad õpivad, kuidas asjad käivad ja mida nad oma maailmas olevate esemetega teha saavad. Järgnevalt on välja toodud viis elamust eelkooliealistele lastele, milles te koos osaleda saate, et lapse õppimist soodustada.
Külastage loomaaeda

1. Külastage loomaaeda

Lapsed armastavad loomi, kuid ilmselt pole teie väikelapsel erinevate loomadega väga lähedasi kokkupuuteid, kui juhuslikud kassid ja koerad välja arvata. Parim viis oma lapsele erinevaid loomi tutvustada on viia ta loomaaeda.

Loomadega tutvumiseks sobib kõige paremini laste loomaaed. Julgustage oma last kõiki enda meeli kasutama, küsides temalt küsimusi nagu "Mis tunne on seda lambatalle paitada?", "Kas ahvid on vaiksed või lärmakad?" või "Kuidas see hobune lõhnab?". Kui laps loob seoseid päriselus nähtud ja raamatutes eksisteerivate loomade vahel, aitab see kaasa tema kognitiivsele arengule. See on kasulik isegi lapse vestlus- ja võrdlemisoskustele.

Kasvatage miniaias taimi

2. Kasvatage miniaias taimi

Miniaed on hea võimalus oma lapsele loodust ning selle imelisi lõhnu ja tekstuure tutvustada. See annab teile hea põhjuse õues aega veeta, mullas kaevata ja loodusjõude tunnetada. Alustage oaidudega. Neid on lihtne kasvatada ja laps saab kiiresti toimuvate muutuste tunnistajaks olla. Lisaks aitab taime kasvatamine kaasa teie lapse intellektuaalsele arengule, kuna õpetab talle põhjuse ja tagajärje seoseid (näiteks seda, et taimed surevad, kui neid ei kasteta) ning toetab tema emotsionaalset heaolu, õpetades talle taimede hooldamist. Jõudsalt kasvav taim annab lapsele eneskindlust ja tekitab temas tunde, et ta on midagi olulist saavutanud.

Lavastage näidend

3. Lavastage näidend

Näitlemine aitab lapsel mitmel moel õppida. Kuidas see käib? Kui laps kostüümi selga paneb, arendab ta oma motoorseid oskusi, mida on vaja nööpide kinni panemiseks või paelte sidumiseks. Ta arendab ka oma füüsilist võimekust, kui lükkab mängurongi või jookseb nagu jalgpallur. Kõige tipuks õpib laps ka koostööd, kui ta teistega suhtleb ja koos mängib. Samuti aitab näitlemine lapse mõtlemist uuele tasemele viia, kuna ta peab varem nähtut meeles pidama ja taasesitama, enne kui saab ise uusi situatsioone luua.

Valmistage õhtusööki

4. Valmistage õhtusööki

Lapsega koos söögi tegemine on tema jaoks suurepäraseks viisiks lihtsaid kognitiivseid oskusi arendada. Koostisosade õigesti kaalumine õpetab talle arvutamist, jagamist ja mõõtmist. Koos lapsega retsepti lugedes aitate tal numbritel ja tähtedel vahet tegema õppida. Julgustage last kirjeldama, mida ta näeb, maitseb ja tunneb, kuna seeläbi suurendate tema sõnavara. Lisaks arendavad valamine, pühkimine, segamine, koorimine ja rebimine tema motoorseid oskusi. Kutsuge laps köögis kaasa lööma niipea, kui ta tööpinna juures seista suudab.

Mängige bändis

5. Mängige bändis

Väikelapsed on loomupäraselt musikaalsed. Pange lihtsalt muusika mängima ning tõenäoliselt hakkab teie laps selle saatel tantsima. Muusikal on suur võime meie tuju mõjutada ning see muudab õppimise lihtsaks ja lõbusaks.

Rütmi ja löökide tundma õppimine lihvib lapse koordinatsiooni ja motoorseid oskusi, arendades seeläbi tema kognitiivseid võimeid, kuna pillimäng nõuab tavaliselt käte ja jalgade liigutamist.

Seega innustage last tema lemmiklaulu saatel pilli mängima või mis veelgi parem, mängige koos temaga ja nautige üheskoos õppimist.