Liigu edasi põhisisu juurde
Must-knows About Dietary Fibre for Your Child

Mida on vaja teada kiudainetest lapse toidulaual

Võimalik, et olete juba kuulnud kiudainetest (või kore toidust) ja selle kasulikkusest tervisele. Selle artikli eesmärk on tutvustada kiudaineid, et aidata teil saada teadlikuks lapsevanemaks, kes oskab oma lapse toidusedelisse lisada just vajaliku koguse kiudaineid.

Mis on kiudained?

Kiudained – need on taimede koostisosa, mis on inimesele raskesti seeditav. Eksisteerib kaht põhitüüpi kiudaineid. Esimesed neist on tuntud kui lahustuvad kiudained ja teised kui lahustumatud kiudained.

Lahustumatud kiudained võivad meie soolestikus paisuda, need reguleerivad seeditud toidu liikumist soolestikus ning aitavad ennetada kõhukinnisust, mis omakorda on kasulik käärsoolele. Samuti lisandub kiudainete näol meie toitu mahtu, mis tekitab kiiremini täiskõhutunde. Sellega seoses väheneb isu ja see on kasulik neile, kes üritavad alandada kehakaalu. Millist toitu peaksime sööma, et saada lahustumatuid kiudaineid? Siin on mõned näited: täisteranisu- ning teised täisteraviljatooted, täisteraleib, seemned, pähklid, puu- ja köögiviljad. Lahustuvad kiudained aitavad vähendada vere kolesteroolisisaldust, reguleerivad veresuhkru taset, mis omakorda vähendab riski haigestuda südamehaigustesse ning diabeeti. Et organism saaks piisavalt lahustuvaid kiudaineid, peaksime sööma rohkem puu- ja köögivilju, sojaube ning kaera.

Kuna igal kiudainetüübil on iselaadne ning oluline mõju tervisele, soovitavad toitumisspetsialistid tarbida mõlemat kiudainetüüpi. Lihtsaim viis seda teha on jälgida, et meie igapäevases toidus leiduks kiudaineterikkad toiduaineid.

Kui palju kiudaineid mu laps vajab?         

USA-s ja Kanadas soovitavad toitumisspetsialistid täiskasvanutel tarbida igapäevaselt umbes 15 grammi kiudaineid. Seda on vähem kui soovituslik 25-35 grammi päevas. Siiski, pange tähele, et laste poolt tarbitav kiudainete kogus peaks olema vastavalt kohandatud ja tavaliselt on see vähem kui pool täiskasvanutele soovitatud kogusest. Eksperdid toonitavad ka, et üledoosi vältimiseks peaksid lapsed kiudaineid tarbima astmeliselt, sest liiga suur kogus kiudaineid võib kaasa tuua ka negatiivseid mõjusid. Näiteks:

  • Enne, kui laps on jõudnud piisavalt süüa ning saada toidust vajalikud toitained, tunneb ta kiudainete suure koguse tõttu varakult täiskõhutunnet.
  • Kiudained takistavad kaltsiumi, tsingi, raua ning teiste mineraalainete omastamist. See on problemaatiline laste seisukohast, kelle toidusedelis niigi on mineraalaineid piiratud koguses.

Tähelepanu emad! Siin on mõningad meeldetuletused teie lapse tarbitavate kiudainete kohta:

  • Vältige kiudaineterikkaid hommikuhelbeid, näiteks nisukliisid.
  • Selles vanuses on hea valik sai, pärast lapse aastaseks saamist võib talle anda täisteraleiba.
  • Toitke oma last puu- ning juurviljadega, mis on temale eakohased.
  • Lisage tema toitu väikeses koguses keedetud ja purustatud sojaube.
  • Suunake oma last tarbima rohkem vedelikke, nagu vesi, piim, supp ja lahjendatud puuviljamahl.

Näiteks võite oma lapse joogivalikusse lisada Friso Gold Growing Up Milk, milles on tasakaalustatult esmavajalikud toitained ning vitamiinid, koos probiootiliste kiudainetega ja mis tagab lapsele terve soolestiku, ennetades kõhukinnisust ning -lahtisust.