Liigu edasi põhisisu juurde
830x490-Slideshow-StepsToHealthyDigestion

2 aastane - Toitumine

Enne toidu lapsele serveerimist, kontrollige, et see oleks püreestatud, viilutatud või hakitud väikesteks tükkideks, et vältida lämbumisohtu.

Kaltsium
Teie laps vajab 500 milligrammi (mg) kaltsiumi päevas, et moodustuksid tugev luustik ja hambad, areneksid närvi- ja lihasfunktsioonid, paraneks vere hüübimine. Kõige paremad kaltsiumiallikad on piim ja piimatooted, nagu jogurt, juust. Võite asendada rinnapiima eakohase piimaseguga, mis on rikastatud prebiootikumide ja probiootikumidega, et tugevdada seedesüsteemi.

Kiudained
Teie laps vajab 19 grammi (g) kiudaineid päevas, et ergutada seedimistegevust ja ära hoida kõhulahtisuse teket. Puuviljades, köögiviljades, täisteratoodetes ja ubades on rohkesti kiudaineid.

Valk
Teie laps vajab 16 grammi (g) valku päevas, et moodustada ning uuendada rakke ja kudesid. Kahest klaasist piimast ja 28 g lihast saab ta piisavalt valku. Peale selle, leidub valku ka juustus, jogurtis ja munades.

Süsivesikud
Teie laps vajab 130 grammi (g) süsivesikuid päevas ja need on organismi peamine energiaallikas. Süsivesikuterikas toit on pruun riis, täisteraleib, nuudlid ja pasta.

Vitamiinid
A-Vitamiin: Teie laps vajab 1000 IUd või 300 mikrogrammi (µg) RAE (retinooli aktiivsuse ekvivalent) A-vitamiini päevas, et aidata nägemise arengut, luude kasvamist, vältida nakkusi. See soodustab rakkude ja kudede kasvu, eriti juuste ja küüntekasvu ning naharakkude tegevust. A-vitamiini poolest rikkad puu- ja köögiviljad on porgandid, spinat, mango, brokkoli ja papaia.
B-Vitamiin: B-grupi vitamiinid on B1 (tiamiin), В2 (riboflaviin), В6, В12 ja foolhape ja need annavad energiat ning soodustavad toitainete omandamist. B6-vitamiin aitab võidelda haiguste ja infektsioonidega, samal ajal kui B12-vitamiini kasutab organism punaste vereliblede tootmiseks. Teie laps vajab igapäevaselt 0,5 milligrammi (mg) vitamiini B1, 0,5 mg vitamiini B2, 0,5 mg vitamiini B6 ja 0,9 µg vitamiini B12. Suurepärased B-grupi vitamiinide allikad on täisteraleib, pruun riis, oad, tailiha, kala ja munad.
C-Vitamiin: Teie laps vajab 15 milligrammi (mg) C-vitamiini päevas, mis on vajalik punaste vereliblede, luu- ning koerakkude tekkeks ja uuenemiseks, immuunsüsteemi tugevdamiseks ja nakkushaiguste ennetamiseks. Samuti aitab C-vitamiin organismil paremini omastada rauda. C vitamiini poolest rikkad toiduained on apelsinid, papaia, kiivi, brokkoli ja mango.
D-Vitamiin: Teie laps vajab 400 IUd või 10 mikrogrammi (µg) D-vitamiini päevas, et aidata kaasa kaltsiumi omastamisele ning tugevate hammaste ja luude moodustumisele, tugevdada immuunsüsteemi ja soodustada rakkude kasvu. D-vitamiini poolest rikkad toiduained on jogurt, kala ja vitaminiseeritud piim.
E-Vitamiin: Teie laps vajab 9 IUd või 6 mikrogrammi (µg) E-vitamiini päevas, et inhibeerida vabade radikaalide produktsiooni, tugevdada immuunsüsteemi ja säilitada DNA stabiilsus. E-vitamiini poolest rikkad toiduained on kiivi, mango ja metspähklivõi.
K-Vitamiin: Teie laps vajab 15 mikrogrammi (µg) K-vitamiini päevas, et aidata kaasa vere normaalsele hüübimisele ja tugevneks luukude. K-vitamiini poolest rikkad köögiviljad on spinat, brokkoli, roheline hernes ja porgand.

Mineraalained
Raud: Teie laps vajab 10 milligrammi (mg) rauda päevas, et aktiveerida hemoglobiini ja müoglobiini moodustumist veres. Need on rakulised pigmendid, mis salvestavad veres ja lihastes hapnikku. Rauasisalduse poolest rikkad toiduained on kala, liha ja linnuliha; lehtköögiviljad (spinat), oad, täisteraleib. Hoiduge hailiha, mõõkkala ja makrelli söömisest ning sööge ka tuunikala mõõdukalt, kuna teadaolevalt leidub nendes kalades elavhõbedat.

Kaalium: Teie laps vajab 3000 milligrammi (mg) kaaliumi päevas, et tagada õige vererõhk ja kontrollida vedelikutasakaalu kehas. Kaaliumirikkad toiduained on sellised puu- ja köögiviljad, nagu kartul, kuivatatud ploomid, tomatid, banaanid ja spinat.

Magneesium: Teie laps vajab 80 milligrammi (mg) magneesiumi päevas, et säilitada lihaste ja närvide funktsionaalsus, hoida südamerütmi stabiilsena, tugevdada immuunsüsteemi ja luustikku. Magneesiumi poolest rikkad toiduained on kaerahelbed, pruun riis, banaanid ja praetud oad.

Tsink: Teie laps vajab 3 milligrammi (mg) tsinki päevas, et toetada seedimis- ja ainevahetusprotsessi. Piim, juust, jogurt, pruun riis, liha, linnuliha ja kala on tsingirikkad toiduained. Kuid lõigake lihalt enne valmistamist ära rasv, sest rasvad võivad sisaldada keemilisi ühendeid. Hoiduge hailiha, mõõkkala ja makrelli söömisest ning sööge ka tuunikala mõõdukalt, kuna teadaolevalt leidub nendes kalades elavhõbedat.