Liigu edasi põhisisu juurde
Tähtis teade!
Rinnapiimaga toitmine on parim lapse tervislikuks kasvamiseks ja arenemiseks. Ema hea toitumine aitab tagada rinnapiima piisava koguse ja kvaliteedi. Liigne pudelist toitmise kasutamine kas osaliselt või täielikult, või muude täiendavate toitude ja jookidega võib avaldada negatiivset mõju rinnaga toitmisele, mis võib olla pöördumatu. Konsulteerige oma arstiga ja ka arutage sotsiaal ja finantsmõju enne kui otsustate hakata kasutama rinnapiima asendajaid või kui teil on probleeme rinnaga toitmisel. Järgige hoolikalt rinnapiimaasendajate või ka muude täiendavate toitude ja jookide valmistamise ja säilitamise juhiseid, ebaõige või mittevajalik kasutamine võib olla tervist kahjustav.
Kõhulahtisusest: sümptomid, põhjused ja ravi

Kõhulahtisusest: sümptomid, põhjused ja ravi

Kõhulahtisuse käes kannatades on väljaheited vesise või vedela koostisega ja neid väljutatakse sageli. Enamikul beebidest ja väikelastest esineb aeg-ajalt vedelat väljaheidet ning keskmiselt kannatavad beebid kõhulahtisuse käes vähemalt kolm korda aastas. Kõhulahtisust saab jagada kahte tüüpi – pikaajaline (kestab üle 14 päeva) või äge (kestab alla seitsme päeva).

Beebidel tekib kõhulahtisus keskmiselt 2-3 korda aastas

Pikaajaline kõhulahtisus
Kestab üle 14 päeva

Äge kõhulahtisus
Kestab üle 7 päeva

Kõhulahtisuse sümptomid

Kõhulahtisus võib tekkida ootamatult ja sellele tuleb kiiresti reageerida, eriti kui see tekib beebil või väikelapsel. Kui teie lapsel esineb järgnevaid sümptomeid, tuleks kaaluda kõhulahtisuse võimalust ning astuda samme selle leevendamiseks:

Roojamine 10-15 korda päevas

Vedel, vesine või limane väljaheide

Oksendamine, mis kestab 1-3 päeva

Palavik, punetavad huuled, raske ja sügav hingamine

Isupuudus

Miks lastel kõhulahtisus tekib

Kuna beebid ja väikelapsed on haigustele vastuvõtlikumad, tekib neil ka kõhulahtisus kergemini. Lapse immuunsüsteemil kulub paar aastat, et ehitada üles haigustele vastu seismise võime, nii et kõhulahtisus on kerge tekkima. Järgnevalt veel mõned põhjused, miks kõhulahtisus teie last võib tabada:

Nõrgenenud immuunsus

Käte pesemata jätmine ja halb toiduhügieen

Ebahügieeniline pudeliga toitmine või sobimatu lisatoit

Hooajaline kõhulahtisus

Mikrotoitainete puudus

Kõhulahtisuse leevendamine

Kui teie lapsel on kerge kõhulahtisus, kuid ta käitub normaalselt ning sööb ja joob piisavalt, pole muretsemiseks põhjust. Enamikul juhtudest läheb haigus paari päevaga iseenesest üle ning selle aja jooksul tuleb teil hoolitseda eelkõige selle eest, et laps piisavalt juua saaks. Vedeliku joomine teeb tasa kehavedelike kaotamise.

Jooge palju jahutatud keedetud vett

Jätkake vedelike tarbimist kuni väljaheide muutub tahkeks 
ja roojamine toimub harvemini kui kolm korda päevas

Lisalugemist: millal kõhulahtisusega seoses abi otsida

Kui teie beebi on alla kuue kuu vanune või tal on pikaajaline kõhulahtisus, on kindlam arsti poole pöörduda, et tagada olukorra õige lahendamine. Kui kodused ravivõtted ei toimi või halvendavad lapse seisundit, siis ärge nendega jätkake. Kui lapsel ilmneb kasvõi üks järgnevatest sümptomitest, viige ta võimalikult kiiresti arsti juurde:

Korduv kakamine ja vedel väljaheide

Veri väljaheites

Palavik, väsimus, auku vajunud või kuivad silmad

Väga tugev janu

Vähenenud söögiisu või söömisest keeldumine

Korduv oksendamine

Lisalugemist: pikaajaline kõhulahtisus ja surm

Kõhulahtisusele on kõige vastuvõtlikumad vastsündinud beebid ning kuni kaheaastased väikelapsed. Vaatamata sellele, et lastel esineb sageli kõhulahtisust, võib see sellegipoolest surmaga lõppeda. Ägeda või pikaajalise kõhulahtisuse põhjustatud surmajuhtumitest 80% esinevad kahe esimese eluaasta jooksul. Kui teie lapsel tekib kõhulahtisus, peaksite hoolega jälgima, et tal ei tekiks vedelikupuudust ega elektrolüütide vähesust ning otsima arstiabi, kui lapse olukord ei parane.