Liigu edasi põhisisu juurde
thumb-Vi-sao-an-uong-co-GI-thap-co-loi-cho-me-bau

Soovitused tervislikuks toitumiseks raseduse ajal

Hästi tasakaalustatud ja toitaineterikas rasedusaegne toitumiskava on kasulik teile ja teie lapsele. See mitte ainult ei aita teie lapsel üsas hästi areneda, vaid on abiks ka rasedusega kaasnevate ebamugavuste nagu oksendamine, kõrvetised, pearinglus ja iiveldus leevendamisel. Vaadake üle oma toitumisvajadused raseduse erinevatel etappidel:                                                                                                                                           

Esimene trimester (eostamine – 12 nädalat)

Esimese trimestri jooksul areneb teie laps kiiresti mõnerakulisest embrüost inimeselaadseks looteks, kellel on silmad, kõrvad, sõrmed ja varbad, elutähtsad organid ning genitaalid. Kuna teie keha kohaneb äkilise hormoonidevoolu ning muutustega võite kogeda mitmeid rasedusest tulenevaid ebamugavusi, nagu näiteks oksendamine, sage urineerimine, kõrvetised, toiduihalused ja vastumeelsused, iiveldus, pearinglus ja väsimus.

Et võidelda raseduse algstaadiumis esinevate ebamugavustega, sööge kerget ning kiudaineterikast toitu kuus korda päevas. Puuviljad ja kerge hapuka maitsega (tsitrusemaitselised) tervislikud snäkid aitavad iiveldust leevendada. Vältige kunstlikke magusaineid ning vürtsikaid, rasvaseid toite. Samuti on aeg loobuda suitsetamisest ning alkoholitarbimisest ning piirata järsult kofeiinijookide tarbimist. Kui te kogete tõsiseid vaevusi, pöörduge koheselt arsti poole.

Teine trimester (13 – 28 nädal)

  1. – 28. nädalani arenevad teie lapsel välja täielikult funktsioneerivad organid, lihased ja närvisüsteem. Kui teie rasedus on teises trimestris, peaksid teatud ebamugavused, nagu iiveldus ja väsimus, taanduma, samal ajal aga kasvab teie kõht silmanähtavalt iga päevaga.

Tarbige toite, mis on kõrge valgusisaldusega, näiteks pähkleid, seemneid, kerget punast liha, linnuliha, kala, pastöriseeritud piima ja meiereitooteid. Samuti lisage oma toitumiskavasse tervislikke rasvu ja õlisid, nagu näiteks mono- ja polüküllastamata rasvhapped (Omega-3 ja Omega-6), mida leidub teatud taimsetes õlides (punane palmiõli, oliiviõli), pähklid, seemned, kala ja mereannid.

 

Kolmas trimester (29 – 40 nädal)

Teie lapse organid peaksid olema lõplikult välja arenenud ning täielikult funktsioneerima. Kuna laps kasvab iga nädalaga, siis hakkab tema keha suruma teie organitele, mis põhjustab teil õhupuudust, sagedast urineerimist ning söögiisu tõusu.    

Kuna teie lapse toitainevajadus kasvab, peate te toituma täisväärtuslikult tarbides piisavalt valke, foolhapet, kaltsiumit, rauda ning vitamiine. Sobivalt täiustatud toitumiskava ning õiges koguses liha koos köögiviljadega ennetavad ema ülekaalulisust ning loote liiga suureks kasvamist, mis on düstookia põhjuseks (tüsistustega, aeglane või raske sünnitus).

Pidage meeles, et iga ema ja lapse toitainevajadused võivad erineda, nii et on oluline läbi viia regulaarseid sünnieelseid tervisekontrolle veendumaks, et teie ja teie lapse areng kulgeb turvaliselt ning tervislikult.