Liigu edasi põhisisu juurde
12 head harjumust rasedatele naistele

12 head harjumust rasedatele naistele

Kas on olemas mingeid nippe, mis tagaksid, et teie laps oleks raseduse ajal terve? Kui suudate järgida neid igapäevaseid harjumusi, võite raseduse kulgemise suhtes mureta olla ning sünnitate terve ja armsa lapse.

Ärge proovige kaalu langetada ja ärge ülekaaluliseks muutuge
Miks?
Rasedus pole kaalu langetamiseks sobiv aeg. Kui lapseootel naine sööb vähem, et oma figuuri säilitada, ei saa loode endale vajalikke tasakaalus toitaineid. Kui ema loomulik kaitse pole nii tugev, kui peaks, võib ta grippi jääda ja seeläbi lapse tervist kahjustada.

Kuidas?
Günekoloogide sõnul on parim viis kaalu kontrollimiseks see, kui enne rasedaks jäämist oma ideaalses kaaluvahemikus olete. Naistele, kes raseduse ajal ülekaaluliseks muutuvad, soovitatakse oma menüü muutmist, vähendades kõrge kalorsusega ja rasvarohkete toitude osakaalu ning süües rohkem puu- ja köögivilju. Ülekaal põhjustab kõrget vererõhku, rasedusaegset diabeeti ning teisi rasedusaegseid terviseprobleeme. Sellegipoolest ei tohiks rasedad emad üritada ebaturvaliste meetoditega kaalu langetada, vaid peaksid professionaalse toitumisnõustajaga konsulteerima.1

Liikuge rohkem
Miks?
Kui te raseduse ajal piisavalt ei liigu, võib teie ainevahetus aeglustuda, vastupidavus väheneda ning kaloreid ei põletata ära. See viib lõpuks kaalutõusuni. Günekoloogid usuvad, et sobiv füüsiline aktiivsus parandab lapseootel naiste südame-veresoonkonna tööd ning tugevdab lihaseid, tuues seeläbi kasu nii emale kui lootele.

Kuidas?
Kui te just teatud haiguste käes ei kannata, oleks kõige parem iga päev lihtsaid harjutusi teha, näiteks end venitada või jalutama minna. Teile oskavad nõu anda rasedatele naistele spetsialiseerunud eratreenerid. Sobivad ka sellised trennid nagu ujumine, jooga või tantsimine.

Ärge üle töötage
Miks?
Ületöötamine võib raseduse alguses verejooksu või nurisünnitust põhjustada. Raseduse keskel suurendab see alakaalulise loote või enneaegse lapse sündimise riski. Samuti võib see raseda ema tervist kahjustada.

Kuidas?
Kui kogete kõhus ebamugavust või pinget, heitke kohe voodisse puhkama. Kui tekib verejooks või emakakrambid, pöörduge kohe arsti poole. Lisaks füüsilisele kurnatusele peaksid rasedad tähelepanu pöörama ka vaimsele väsimusele (nt tööstressi tõttu). Lubage endale regulaarseid puhkepause ning vähendage sel perioodil oma koormust ja iseendale seatud ootusi.

Hea tuju säilitamine
Miks?
Arstide sõnul aitavad positiivne suhtumine ja hea tuju rasedatel naistel head ja stabiilset tervist säilitada. Kui lapseootel naine aga emotsionaalseks muutub ja ärritub, tõuseb pulss ning vereringe kiireneb. Mõlemal juhul mõjutab see kaudselt ka loodet.

Kuidas?
Eksperdid soovitavad, et ehkki üha enam inimesi pöörab lapseootuse ajal õigesti tegutsemisele suuremat tähelepanu, on oluline, et säilitaksite lapse sündi oodates positiivse tuju, sest see tagab sujuva raseduse ja sünnituse. Samuti on teie laps siis terve ning hea temperamendiga.

Hoiduge suitsetamisest ja alkoholist
Miks?
Sigaretid ja alkohol on lapseootel emade jaoks kindel "Ei!". Seda seetõttu, et sigaretisuitsu sissehingamine võib põhjustada lapse alakaalu, enneaegset sündi, nurisünnitust ning teisi soovimatuid tagajärgi. Alkohol aga soodustab loote kasvu pidurdumist, kesknärvisüsteemi väärarenguid ja füüsilisi deformatsioone.

Kuidas?
Varem suitsetanud ja alkoholi tarbinud naistel tuleb see raseduse ajal lõpetada. Ka passiivset suitsetamist tuleks võimalusel alati vältida. Paljudele meist meeldivad kohv või tee, kuid ka need võivad põhjustada negatiivseid tagajärgi, näiteks loote rahutu käitumine. Seetõttu on kõige parem ka neid vältida.

Sööge palju puu- ja juurvilja, et kõhukinnisust ennetada
Miks?
Kõhukinnisus on üks rasedate naiste sagedasemaid kaebusi. Selle üks peamisi põhjusi on surve, mida laienenud emakas teie sooltele avaldab, piirates seeläbi soolte liikumist. Kõhukinnisust põhjustavad ka muutused hormoonide eritamises. Enamik naisi on raseduse ajal ka tavalisest vähem aktiivsed, mis probleemi veelgi süvendab.

Kuidas?
Arstid usuvad, et raseduse ajal on väga oluline süüa piisavas koguses puu- ja köögivilja ning juua iga päev palju vett. Seedimisele aitab kaasa ka piisav trenn. Kui kõhukinnisus on väga tugev, siis pöörduge õigete retseptiravimite saamiseks arsti poole ning ärge proovige probleemi ise lahtistitega lahendada. WCs käies olge väga ettevaatlik ning ärge liigselt suruge. See aitab ennetada võimalikku enneaegse sünnituse ohtu.

Kandke sobivaid rõivaid
Miks?
Raseduse 4. või 5. kuul on aeg oma garderoobi täiendada. Parim valik on rasedatele mõeldud riided ja kleidid, kuna kitsad riided võivad ebamugavust tekitada ja liikumist takistada.

Kuidas?
Paljud rasedad kalduvad rohkem higistama, nii et eelistada tuleks niiskust imavaid ja hingavaid materjale. Lisaks riietele võib uuendamist vajada ka aluspesusahtel, kuna teie kehakuju muutub raseduse jooksul. Kuna turvalisus on teie jaoks praegu ülioluline, vältige kõrge kontsaga kingade kandmist ning eelistage madalaid kontsi või kontsata jalanõusid. See aitab ka seljavalusid ennetada.

Lugege raseduse ja laste kasvatamise teemalisi raamatuid
Miks?
Emaks saamine pole kindlasti kerge töö ning on täiesti loomulik, et lapseootel naised muretsevad selle pärast juba raseduse alguses. Esimese raseduse jooksul kogevad paljud naised ka vastsündinu saabumisega seotud hirme ning tunnevad, et ei tea, kuidas tervet last kasvatada.

Kuidas?
Parim, mida teha saate, on lugeda võimalikult palju asjakohaseid raamatuid ning ajakirju või osaleda lapseootel naistele mõeldud koolitustel. Need peaksid teid emaks saamiseks hästi ette valmistama.

Regulaarsed tervisekontrollid raseduse ajal
Miks?
Kõige põhilisem ja seejuures olulisim asi, mida raseduse ajal teha, on regulaarselt arsti juures tervisekontrollis käia. See aitab loote kasvu ja arengut jälgida ning vajalikke ettevaatusabinõusid kasutusele võtta. Regulaarsed arstilkäigud aitavad ka võimalikke probleeme või ebanormaalseid aspekte varakult märgata ja nendega tegeleda.

Kuidas?
Kui teil on raseduse ja sünnitusega seoses kahtlusi või küsimusi, pange need enne kirja ning võtke arstivisiidi ajal jutuks. Ultraheliuuring, mida raseduaegsete kontrollide ajal tehakse, on esmakordselt lapsevanemaks saades hea viis oma kõhubeebiga lähedust luua.

Hodke regulaarset unerütmi ning vältige hilja üleval olemist
Miks?
Hilja üleval olemine võib halvasti mõjutada meie keha loomulikku kaitsevõimet, füüsilist jõudu ja jumet. Tervena püsimiseks ja terve loote arengu nimel peaksid rasedad naised regulaarsetel aegadel magama minema ja ärkama.

Kuidas?
Magage piisavalt, ärge hilja üleval olge ning sööge tervislikku ja tasakaalustatud toitu. Need kõik on tervislikud igapäevased harjumused, mille järgimine on raseduse ajal eriti oluline. Need aitavad ka unetuse, peavalu ja teiste probleemide vastu.

Pange loote liigutusi tähele
Miks?
Loote liikumist on tunda alates 18-20 rasedusnädalast. See on kasulikuks indikaatoriks teie lapse heaolu, arengu ja kasvamise kohta. 28-38 rasedusnädalal on loote liigutusi kõige selgemalt tunda. Alates 7. raseduskuust peaksid lapseootel naised loote liigutustele rohkem tähelepanu pöörama.

Kuidas?
Üldiselt peaks loode end liigutama vähemalt kolm korda tunnis või 30-40 korda 12 tunni jooksul. Kui märkate liigutuste arvu järsku vähenemist või pikemat mitteaktiivset perioodi, pöörduge kohe arsti poole.

Nahahooldus
Miks?
Raseduse ajal toimuvad naise kehas muutused, mis põhjustavad rasuerituse suurenemist nahas. Rasedate näonahk on enamasti rasusem ja tekkida võib akne.

Kuidas?
Rasketel juhtudel saate oma nahahooldustooteid muuta või dermatoloogi poole pöörduda.

Viited:

1 http://www.weightlossresources.co.uk/weight_loss/pregnancy/during.htm